Fikih » BIR ÇÖLDE VEYA KIRDA BULUNAN KIMSE ELINDE PUSULA OLMAZSA KIBLEYI NASIL BULACAKTIR

BIR ÇÖLDE VEYA KIRDA BULUNAN KIMSE ELINDE PUSULA OLMAZSA KIBLEYI NASIL BULACAKTIR

Kutup yıldızı, görünüşte sabit olup daima güney istikametine bakmakta olduğundan onunla kıbleyi bulmak mümkündür. Şöyleki: al-Cezire, Bitlis, Siirt, Muş, Urfa, Diyarbakır, Mardın... ve Rakka gibi yerlerde bulunan kimse tam sırtını, Medine'i Münevvere, Kudüs, Gazza, Ba'labak, Adana, Mersin, Antakya ve çervesinde bulunan kimse sol kulağını, Irak, Maveraünnehir ve çervesinde bulunan kimse sağ kulağını kutup yıldızına doğru çevirirse kıbleye yönelmiş olur.

Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:
Bünyamin Karaçaylı2012-03-19 11:05:12 Cvp: BIR ÇÖLDE VEYA KIRDA BULUNAN KIMSE ELINDE PUSULA OLMAZSA KIBLEYI NASILBULACAKTIRyurdumuzun diğer illeriyle ilgilide bilgi verebilirseniz seviniriz...Allah razı olsun.
adil2012-04-05 03:13:41 Cvp: BIR ÇÖLDE VEYA KIRDA BULUNAN KIMSE ELINDE PUSULA OLMAZSA KIBLEYI NASILBULACAKTIRallah razı olsun be kardeş,medineyi bulsam sırtımı dönmem zaten kıbleyi bulurum yok adana badana sol kulak dış kulak ben başka şehirdeysem nolucak öğlen ikindi kılacam kutup yıldızı için geceyimi bekleyecem.fıkıha verdiğiniz önem belli...agaç ve kayaların kuzeyi karıncaların yuvasının fazla toprak olan kısmı kuzeyi gösterir.güneşli alanda bir çubuk dik kıble saatinde çubuğun gölgesi kıbledir hiç bir şeyde bulamazsan allahu zülcelale dua et kalbinin sesine göre kıbleye dur...inşallah bulacaksın