Fikih » KADIN-ERKEK ESITLIGI. BU KONUYU ISLAMI BAKIS AÇISINDAN NASIL DEGERLENDIREBILIRSINIZ?

KADIN-ERKEK ESITLIGI. BU KONUYU ISLAMI BAKIS AÇISINDAN NASIL DEGERLENDIREBILIRSINIZ?

İslam dini, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi erkek ile kadını eşit tutuyor ve fıtratan zayıf olduğundan, erkekten ziyade ona eğiliyor. Peygamber (as) Haccetelveda hutbesinde: İki zayıf olan yetim ve kadın için Allah'dan korkunuz, diyor. Ancak bir takım hikmetlere istinaden bir kaç husus istisna ediliyor.

1. Şahitliktir: Bu babta iki kadın, bir erkek mukabılinde kabul ediliyor. Hikmet, genellikle kadınlar ev işi ile ve çocuk bakımıyla daha fazla uğraştıklarından başka şeylerle pek alakadar olmuyor ve bu sebeple meseleleri unutulabiliyor.

2. Mirastır. Bu hususta da baba ve kardeş gibi mirasçılardan kalan mirasta erkeğe iki, kadına da bir hisse veriliyor. Hikmeti de normal olarak her kadın evleniyor. Hayatta muhtaç olduğu her şeyi kendisine değil kocasına yükleniyor. Böylece kendisi için geçim sıkıntısı söz konusu olmuyor. Demek, bir cihetten kendisi için kısıntı yapılmış ise de başka bir cihetten telafi edilmiştir.

3. Devlet Başkanlığı. Devlet başkanlığında kadının daha cok duygusal olması fıtraten erkek den daha zayıf olması bazı küçük olaylar karşısında bile heyecan ve telaşının erkeğe nisbetle daha fazla bulunması devlet başkanlığının erkekte olmasının daha hayırlı olacağını bildirir.

Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:
magdalalı meryem2012-04-06 14:23:53 Cvp: KADIN-ERKEK ESITLIGI. BU KONUYU ISLAMI BAKIS AÇISINDAN NASILDEGERLENDIREBILIRSINIZ?bu tamamen kişinin karakteriyle alakalı. ama derler ya har şey insanlar için gerçekten de öyle.. yani sadece evde olan başka bir şekilde hayatla ilişiği olmayan dişi kişi sözü edilen üç kurala maruz kalabiliyor. insan yaşadıkları ve bunlara karşı aldığı tavır karar ve fikirle bir bütündür. genelleme yaparak cinsiyetten ötürü duygusal olarak nitelendirmek karakter olarak kategorize etmek yanlış. bunların hepsinin temelinde toplum düzenleme var ve her ne hikmetse düzenlenen her toplum mal varlığı yüksek ailelere onların amaçlarına hizmet ediyor. bazen soruyorum Allah'ın istediğini mi yapmaya çalışıyoruz, bahsettiğim azınlığı yüceltmeye mi, inancımız kim için, Hz. YUSUF demiş ben kendimi temize çıkarmam diye. neden sürekli kendimizi aklamaya çalışıyoruz?
2012-08-06 08:56:27 Cvp: KADIN-ERKEK ESITLIGI. BU KONUYU ISLAMI BAKIS AÇISINDAN NASILDEGERLENDIREBILIRSINIZ?1. maddede anlattığınız gerekçeye tam doğru olmadığını düşünüyorum. kadınlar genelde duygusal olduğu için şahitlik noktasında da bu duygusallıkları problem yaratabilir. onun için 2 kadın bir erkek ediyor. erkeği de kadını da yaratan ve yarattıklarının özelliklerini en iyi bilen Allah böyle hükmetti.