Fikih » MEZÎ, MEDÎ

MEZÎ, MEDÎ

Mezî; cinsel oynaşma, hayal etme ve "şakalaşma sonunda duyulan haz sebebiyle cinsel organdan gelen, ince, şeffaf ve kaygan sıvıdır.(Meydânî, Lübâb I/17; Hattâb es-Sübki, el-Menhel N/257) Geldiğinin farkına varılmayabilir. Erkekte de kadında da olur. Vedî"nin tersine bu, kadında daha çok bulunur. (Hattâb es-Sübki, agk.) Vedî ise; soğuk, ağır kaldırma vs. sebebiyle genellikle idrardan sonra gelen, koyu, kesik kesik ve renk olarak meniye benzeyen maddedir. Gelmesine bazen da cinsel oynaşma sebeb olabilir. Şöyle ki, uyanma olur, menî gelip şehvetle boşalma olmaksızın uyanma geçer ve idrar yapıldıktan sonra kesik kesik gelir. Menî ise, şehvetin en üst düzeyinde (şehvetle) ve hızla (difk) gelen ve kendine has kokusu ve rengi olan bir sıvıdır. (kokusu yaşken hurma tomurcugu, kuru iken yumurta kokusunu andırır.) (Meydânî age. I/16) Gusül sadece bundan dolayı gerekir. Ilk ikisinin gelmesiyle sadece abdest bozulur, geldiği yer yıkanır ve abdest alınır.

Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:
Serdar2011-12-11 13:01:22 Cvp: MEZÎ, MEDÎgeldiğinin farkına varılmayabilir deniyor. Abdestlisin ve namaz kılacaksın gelmiş olsa dahi bilmeden namaz kılınsa namaz geçerlimidir?
Yada her namaz öncesi abdest alıp almadan önce iç çamaşıra bakmak mı gerekir? Eğer bakmak gerekirse ulu ortayerdesin imkan yok nasıl bir çözüm olur?
nıhat2012-08-05 02:33:49 Cvp: MEZÎ, MEDÎMerhaba ben 1 ay oncesınde ıdrar yollarında ıltahaplama oldu ılac kulladım ama gecmedı sertlesme oluyor sankı bırseyler hıssedıyorum geldıgını bakıyorum su tarzında yapıskan gıbı gelıyor bu nedır mezımı yoksa menımı cok korkuyorum bu mubarek ayda sımdıden tsk ederım