Fikih » ORUÇLUNUN KOLONYA KULLANMASI, DISLERINI FIRÇA VE MACUN ILE YIKAMASI ORUCUNU BOZAR MI?

ORUÇLUNUN KOLONYA KULLANMASI, DISLERINI FIRÇA VE MACUN ILE YIKAMASI ORUCUNU BOZAR MI?

Kolonya az da olsa içinde alkol bulunduğu için Şafii mezhebine göre kullanılması haramdır ve necistir. Kullanılmasına asla cevaz verilmemiştir. Hanefi mezhebinde ise üzümden imal edilmiş şarap kesin olarak haramdır. Hakkında ihtilaf varid olmamıştır. Necaseti galize ile müteneccistir. Üzümden başka şeylerden işlenen alkollü madde hakkında üç çeşit görüş vardır.

1- Necaset-i muğallazadır.

2- Necaset-i muhallefedir.

3- Tahirdir.

Racih görüş, necaseti muğallaza olması görüşüdür. Kolonya ister muhaffefe olsun ister muğallaza olsun şayet necis olarak onu kabul edersek Ramazan-ı Şerifin içinde ve dışında kullanılmasında beis yoktur.

Dişleri macun ile fırçalamak meselesine gelince fırça misvak gibidir. Hatta fıkha göre misvak sayılır. Hanefi mezhebinde oruçlu olan kimse kuru olsun, yaş olsun, öğleden evvel olsun öğleden sonra olsun her zaman kullanılabilir. Ancak bazı rivayetlere göre Ebu Yusuf oruçlu olan kimsenin yaş misvakı kullanmasının mekruh olduğunu söylüyor. Şafii mezhebine göre öğleden evvel kullanılmasında beis yoktur. Öğleden sonra mekruhtur. Hülasa Hanefi mezhebinde müftabih olan kavle göre her zaman fırçanın kullanılması caizdir. Şafii mezhebinde öğleden evvel olursa beis yoktur. Öğleden sonra mekruhtur.

Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:
hüseyin2012-07-22 10:34:30 Cvp: ORUÇLUNUN KOLONYA KULLANMASI, DISLERINI FIRÇA VE MACUN ILE YIKAMASIORUCUNU BOZAR MI?tras kolanyası orucu bozarmı?
muzaffer tomruk2012-08-04 10:19:10 Cvp: ORUÇLUNUN KOLONYA KULLANMASI, DISLERINI FIRÇA VE MACUN ILE YIKAMASIORUCUNU BOZAR MI?türkçe kelimeler kullanırsanız anlaşılacak.oruçluyum , traş oldum ,kolanya sürebilirmiyim , maalesef yazınızdan bir şey anlamadım.
2012-08-06 14:51:18 Cvp: ORUÇLUNUN KOLONYA KULLANMASI, DISLERINI FIRÇA VE MACUN ILE YIKAMASIORUCUNU BOZAR MI?cevabı yazıyorsanız anlaşılır dilden yazın one öyle muğallaza, muhaffefe