Fikih » PEYGAMBER (SAV)'IN TERAVIH NAMAZINI YALNIZ SEKIZ REK'AT OLARAK KILDIRDIGI SÖYLENIYOR. BIZ NEDEN YIRMI REK'AT KILIYORUZ?

PEYGAMBER (SAV)'IN TERAVIH NAMAZINI YALNIZ SEKIZ REK'AT OLARAK KILDIRDIGI SÖYLENIYOR. BIZ NEDEN YIRMI REK'AT KILIYORUZ?

Teravih namazı sünnet-i müekkededir. Azı iki çoğu yirmi rek'attır. Ancak Medine halkının Ömer b. Adülazız'in zamanında otuz altı rek'at teravih namazı kıldığı rivayet ediliyor.

Buhari şöyle rivayet ediyor: Peygamber (sav) –Ramazan-ı şerifte- bir gece çıkıp namazı –teravih namazını- kıldı. Birkaç kişi ona uyarak namaz kıldılar. Sabah olunca cemaat durumu birbirine anlattı. Üçüncü gece cemaat daha fazlalaştı. Yine onlara namaz kıldırdı. Dördüncü gece cemaat öyle çoğaldı ki camii onlara dar geldi.

Peygamber (sav) ise ancak sabah namazına çıktı, namazı kıldırınca cemaata döndü ve kelime-i şehadeti getirerek dedi ki : Durumunuzu biliyordum, ancak terravih namazı size farz olacağından ve sizin de altından kalkamayacağınızdan korktum. Daha sonra Peygamber (sav) cami'de teravih namazını kıldırmadan vefat etti. Çeşitli Hadislerden anlaşıldığına göre Peygamber (sav) teravih namazını yalnız sekizrek'at olarak kılmıştır. Fazlasını ne kılmış ne de emretmiştir. Buhari

Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz: