Fikih » SAÇ KREMI

SAÇ KREMI

Saçı parlatmak için sürülen kremlerin bazılarında alkol var. Bunları kullanmanın hükmü nedir?

Saça sürülen krem, hacmi bulunan ve saçı kapladığından ötürü, altına suyun ulaşmasına engel olan bir krem ise, abdestte ve gusle engel olacağından, kullanılması zaten câiz değildir. Değilse câizdir. Alkole gelince; İslamın yasakladığı şey, her cinsiyle alkol değil, "hamr", yani sarhoş edici olan alkol türüdür. Alkolün, meselâ metil alkol gibi sarhoş etme özelliği olmayanı haram değildir. Bu yüzden kullanılan maddedeki alkol türü bilinmelidir.

Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:
-2012-09-30 00:43:20 Cvp: SAÇ KREMISelamlar...
Bildiklerimi ekliyorum araştırabilir yahut düşünerek akıl erdirebilirsiniz.
Öncelikle "hamr" arapçada üzüm türünden yani şarap demektir.
Kuran'da içki tasviri iki ayrı sözcük ile geçer: hamr ve nebz.
Hamr şarap, nebiz ise meyveyi birkaç defa buharlaştırarak kaynatıp elde edilen likördür.
Hamr "zararı faydasından çoktur" açıklaması ayette geçerek yasak edilmiştir. Nebiz ise hala tartışılmaktadır çünkü nebzin anıldığı tek ayette nimet tasviri bulunmaktadır bu tasvire nebzin dahil olup olmadığı konusunda değişik görüş insnç ve uygulamalar olagelmiştir. Ayetleri kelime fark ve anlamlarını ve iki zıt görüşün de tezlerini araştırmanızı tavsiye ederim. Zira Kuran'ı kendi dilinizde okumanız, tefsiri araştırmanız, ve din üzerine düşünmeniz farz şart ve elzemdir.
Metil alkol öneriniz yanlış.
Hamr ın zıttı değildir metil alkol. İkisi başka şeylerdir. Etil ve metil alkoller başkadır bunlar hammaddedir hamd başkadır işlenmiş bir içecektir. Nebiz de başkadır ama tartışması hala sürmektedir.
Etil ve metil alkoller ilaçlarda temizlik maddelerinde dermatolojide ve kozmetikte kullanılır ve fayda sağlarlar.
Nitekim bundan içecek yapmak başka birşeydir ve zararlıdır.
Bir şeyin ne olduğundan ziyade nasıl ve ne amaçla kullanıldığını bilmek lazım. Yani düşünmek lazım...
Alkol bir lanet değildir, kimyevi maddedir bu bağlamda olmazsa olmazdır. Lakin hamr yani şarap zararlıdır tüketilmemelidir. Nebiz konusunu araştırmanızı tavsiye ederek şahsi fikrinize bırakıyorum...